SLOVENSKO: ELEKTRONICKÉ ZNÁMKY 2016

známka

Z čelních oken automobilů slovenských motoristů zmizí od nového roku dálniční nálepky. Nahradí je od 1. 1. 2016 jejich elektronická podoba. Prostřednictvím internetu, aplikace v mobilu a samoobslužných automatů si řidiči mohou zaplatit známku, vztahující se k poznávací značce daného vozu.

Pokud jde o kontrolu, ta je věcí Národní dálniční společnosti SR. Poslouží k tomu jak kamery přímo na různých objektech a rampách na dálnici, tak vozy se speciálními kamerami. Podle informací NDS je schopna zkontrolovat denně až 90 % automobilů na dálnicích.

Prostřednictvím webu www.eznamka.sk si můžete již nyní koupit dálniční známky na Slovensko. Cena zůstává stejná jako pro rok 2015, tedy roční 50 Eur, 30 denní 14 Eur a 10 denní 10 Eur. Při samotném nákupu dálniční známky zadává motorista registrační značku vozidla a stát kde bylo vozidlo registrováno a za známku se dá zaplatit kartou nebo hotově (hotově jen u poboček). Při nákupu přes web nebo mobilní aplikaci dostane motorista doklad o zaplacení poplatku na svůj zadaný email a při nákupu v pobočce obdrží papírový doklad. Platnost známky pro rok 2015 je do konce ledna 2016 a nová dálniční e-viněta platí od 1.1.2016 do 31.1.2017. Na webu si také každý motorista může zkontrolovat platnost své registrace nebo podat žádost či stížnost.

Slovenská strana vysvětluje přechod úsporou nákladů, absencí lepit známku na čelní sklo, lepší kontrolou vozidel bez známky a že řidiči si nemusí instalovat do vozidla palubní jednotku či jiné zařízení.

Zdroj: UAMK